Белият цвят се свързва с чистота и хармония.Не случайно белият цвят се използва от векове в множество ритуали ,обичай и традиции.
Белите зъби са се превърнали в социално значим фактор, който показва както благополучие и висок социален статус, така и изключителен фактор за добро първо впечатлениe.
Избелването е една от най-практикуваните и една от най-неинвазивните естетични процедури в стоматологията. При нея с помощта на химически агент- най-често водороден пероксид или карбамиден пероксид,който в последствие се разпада се получава химическо изсветляване на твърдите зъбни тъкани.
Поради разпространението и достъпността на процедурата са възникнали различни методи за постигането на така желаните от много хора бели зъби. Ще разгледам основните методи за избелване ,както и предимствата и недостатъците на всеки от тях.
-Професионално избелване в стоматологичен кабинет :
Предимствата на този вид избелване са ,че е бърз,надежден и сравнително безопасен,тъй като се извършва под контрола на специалист. При него в рамките на едно или две посещения се постига
Желаният ефект.
Процедурата се състои в първоначално почистване на зъбен камък и налепи, които в противен случай биха могли да възпрепятстват ефекта от процедурата, оценка на състоянието на твърдите зъбни тъкани и безопасността от избелването. Следва изолиране на меките тъкани посредством гингивална бариера или кофердам с цел предпазването им и нанасяне на избелващ агент за определен срок-най-често 15 минути. Нанасянето на агента може да се извърши до 3-4 пъти в едно посещение при липса на реакция от страна на пациента.
След премахване на агента , зъбите се третират с реминерализиращо средство ,което има за цел да намали чувствителността и да заздрави емайла. Прави се оценка на полученият цвят и при желание и преценка от страна на стоматолога и пациента може да се насрочи среща за следваща процедура след околко 2 седмици.
-Контролирано от стоматолог домашно избелване с индивидуално изработени шини
При този вид избелване концентрацията на избелващият агент е по-ниска, което води до един по-щадящ за зъбите ефект. Избелващият агент под формата най-често на гел се поставя в предварително изработени за целта индивидуални шини, които в последствие пациента носи ежедневно между 1 и 8 часа, в зависимост от концентрацията и вида на агента(водороден или карбамиден пероксид).
Като недостатък на метода може да се счете липсата на пряк контрол от страна на стоматолога върху изпълнението на процедурата, продължителността и възможностите за временно възпаление на меките тъкани в резултат на излишък от избелващия гел или травма от шината.
-Домашно избелване с продукти, закупени от интернет или други източници
Друга алтернатива за постигането на по-бели зъби е използването на фабрично готови продукти, които се продават в „мрежата“ ,супермаркетите или аптеките. При тях избелващият агент е същият и в подобна концентрация като този при професионалното домашно избелване и се предлагат под формата на ленти, лакове или плаки за изработка на шини в домашни условия.
Основното им предимство е значително по-ниската им цена, както и достъпността и неангажираността на продуктите.
Недостатъците на този метод са по-неточната адаптация на шините или лентите ,което може да доведе до изтичане на излишък от материал ,водещо до увреждането на меките тъкани и поглъщането му. Освен това липсата на първоначална консултация и надзор от страна на стоматолога за пукнатини, неточни обтурации , открит дентин и др. може да доведе до трайно увреждане на твърдите зъбни тъкани и пулпата.
-Do it yourself и естествени продукти за избелване
С развитието на интернета, в мрежата може да бъдат открити и „естествени“ методи за избелване, които включват лимони,ягоди, сода бикарбонат и др. ,чиято ефективност и потенциална опасност от киселинно или механично увреждане на емайла трябва да се има под сериозно внимание!