Млечните зъби започват да пробират обикновенно околко 6-тия месец след раждането,като най-често първите зъбки са долните резци.Добре е родителите да знаят,че въпреки че детето все още няма изразена дъвкателна функция ,оралната грижа трябва да започне от най-ранна детска възраст.Почистването на първите зъбки трябва да се случва с малка мека четка със или без паста(на този етап без флуор) или с гумен напръстник,чрез което хем механично се извършва почистване на пробилите зъбчета и се отстраняват хранителни остатъци,хем се прави своевременен масаж на венците,което успокоява сърбежа и стимулира прорязването на останалите зъбчета.
Въпреки че млечните зъби имат непостоянен характер - т.е. ще бъдат заменени от постоянни,те имат изключително важна роля за правилното емоционално и здравословно състояние на децата.
Зъбите участват в раздробяването на храната,което подпомага правилното и оптимално усвояване на хранителните вещества,както и в осъществяването на този така красив и непринуден акт- детската усмивка.
Когато детските зъби са засегнати от кариес,това може да наруши и двете функции-от една страна може да причинява болка на детето при хранене,което да доведе до неправилна дъвкателна фунция или дъвчене само на едната страна,което да доведе то свърх или недостатъчно развитие на челюстите или лицевата симетрия.
От друга страна при кариеси на предните зъби или при така нареченият "рампантен кариес "-множествено засягане на зъбите от кариес от най-ранна възраст (още от 3 години) може да повлияе емоционалното състояние на детето-да се срамува или чувства неудобно при усмихване,което да доведе то една неувереност и подтиснатост у детето.
С напредване на възрастта на детето,млечните зъби осигуряват достатъчно място за изграждащите и пробиващи постоянни зъби,което прави тяхната навременна смяна от изключително важно значение.Засягането на млечните зъби от пулпити и периодонтити може сериозно да ускори или забави пробива на постоянните зъби,което да ги направи по уязвими към кариес поради недостатъчна узрялост на емайла или да няма достатъчно място за тях в зъбната редица.
Наличието на множествени кариеси или техни усложнения на временни зъби води до един висок бактериален товар в устата на детето,където пробивайки,постоянните зъби се намират в среда с повишен риск от кариес.
Постоянните зъби пробиват с неоптимално узрял емайл,който "узрява " до 3 години след пробива в резултат на йонен обмен чрез храната и от пастите за миене на зъбите.Затова е от изключителна важност извършването на чести (3-4 месеца ) профилактични прегледи при децата ,за да може да се следи за потенциално възникващи проблеми,тяхното ранно установяване и превенцията на рискови фактори.
Едни от най-рисковите и важни постоянни зъби - първите постоянни молари ( първите кътници) пробиват околко 6 годишна възраст , нямат аналог във временното съзъбие -т.е. няма зъбче,което да се разклати и много често нито родителите,нито децата забелязват техния пробив.Тези зъби са от изключителна важност,защото са бъдещите основни дъвкателни зъби и се предполага да изпълняват фунцията си ЦЯЛ ЖИВОТ.Зъбите са много често с изключително изразен релеф - което ги прави трудни за почистване и същевременно доста ретентивни за зъбната плака.Това ,в комбинация с факта,че пробиват с 30% намалено минерално съдържание ги много податливи към развитие на кариеси още непосредствено след пробива им.
Затова е от изключителна важност тяхното навременно установяване и покриването им със силант - това е вид фотополимерна смолиста течност,която има фунцията механично да защити дълбоките фисури(бразди) на зъбите от механично импактиране на храна,като същевременно отделят флуор - изключително необходим за изграждането на резистентен емайл и процесите на реминерализация.
Силанизирането е неболезнена и не- или минимално инвазивна процедура, която носи изключителни ползи за здравето на зъбът и се състои в почистване на зъбът с четка,обработка със ецваща течност и нанасяна на силанта отгоре.Процедурата е безплатна ,ако детето не е използвало манипулациите си за годината към здравната каса.